cudawianki 2018

Miłosz Bolechowski

czas czytania: 6 min
W czasach Fabryki Pikseli teksty z cyklu cudawianki były publikowane jako jeden, często szalenie długi artykuł. Tu — z wielu różnych względów — jest nieco inaczej. Poniżej znajduje się jednak spis wszystkich opisanych przedmiotów, razem z linkami do nich.

Niektórzy z Was wiedzą, że w lipcu ubiegłego roku uruchomiłem swoją stronę na platformie Patreon, która chętnym z Was pozwoliła płacić za dostęp do publikowanych przeze mnie treści. I to właśnie dzięki Patronom macie możliwość przeczytać poniższe teksty — to dzięki ich wpłatom mogłem sobie pozwolić na usprawiedliwienie powrotu do pisania. I to im należą się za to podziękowania.

Oni sami do niektórych z tych tekstów mieli dostęp już tygodnie czy nawet miesiące temu. To na Patreonie — w gronie ponad 220 osób — dyskutowaliśmy o opisanych tu produktach (niektóre teksty miały po kilkadziesiąt komentarzy), wymienialiśmy się opiniami czy polecaliśmy sobie nawzajem alternatywy. Co więcej; cztery teksty do przyszłorocznych cudawianków są już w przygotowaniu i Patroni będą mieli do nich dostęp, gdy tylko będą one gotowe.

Sam — wspomniany wyżej — powrót do pisania nastąpił nawet na większą skalę niż podejrzewałem. Dotychczas pojawiły się tam 24 wydania „à propos piątku” i 25 innych artykułów. Wszystko to — jak podaje Ulysses — to 432 strony, czyli 6–8 godzin czytania i 2 godziny oglądania/słuchania. A dołączając teraz, rzecz jasna, macie dostęp do całego archiwum. Innymi słowy; czujcie się zaproszeni. Koniec autoreklamy.

Follow-up

Tegoroczone follow up będzie bardzo krótkie — iPhone’a 7 zamieniłem na Xʀ, iPada Pro wciąż uwielbiam, klawiaturę Magic Keyboard przeniosłem do sypialnianego iMaka, bo sam używam już mechanicznej. Instaxy wciąż są u mnie w ciągłym użyciu, podobnie jak obie torby Billingham, a filiżanki Loveramics? Cóż, wygląda na to, że polecam jeszcze bardziej niż kiedyś:

Z kubkiem Kinto Tumbler podobnie; żona ma już swój:

O pozostałych zmianach przeczytacie poniżej.

B&O H6
Poniższy artykuł jest fragmentem większej całości, opublikowanej jako „cudawianki 2018” — klikając w ten link, możesz zobaczyć całość.Poniżej możecie przeczytać co nieco o słuchawkach. W tekście będę się odnosił do pewnych utworów muzycznych, które — podobnie jak w przypadku opisu B&O H5 dwa lata te…
Apple Homepod
Poniższy artykuł jest fragmentem większej całości, opublikowanej jako „cudawianki 2018” — klikając w ten link, możesz zobaczyć całość.Podobnie jak w przypadku słuchawek, tak i tu będę się w tekście odnosił do pewnych utworów — wszystkie znajdują się w playliście, zarówno w Apple Music, jak i Spotify…
Peak Design Everyday Backpack 20L
Poniższy artykuł jest fragmentem większej całości, opublikowanej jako „cudawianki 2018” — klikając w ten link, możesz zobaczyć całość. Nigdy nie chciałem mieć plecaka fotograficznego. Jestem przecież fotografem ślubnym, a ktoś taki plus plecak nigdy nie wyglądał dobrze w moich oczach (choć to pewni…
Peak Design Tech Pouch
Poniższy artykuł jest fragmentem większej całości, opublikowanej jako „cudawianki 2018” — klikając w ten link, możesz zobaczyć całość. Gdy w jednym z „à propos piątku” wspominałem o nowej linii produktów marki Peak Design — Travel Line — bardziej niż duży plecak zainteresowała mnie wówczas „sakiewk…
Canon 35/1.4L II
Poniższy artykuł jest fragmentem większej całości, opublikowanej jako „cudawianki 2018” — klikając w ten link, możesz zobaczyć całość. Nie jestem dobry w opisywaniu czy recenzowaniu obiektywów. Nigdy nawet nie próbowałem być. Bo — bez względu na to, jak głupio to zabrzmi — oceniam obiektywy sercem,…
WD My Passport Wireless Pro
Poniższy artykuł jest fragmentem większej całości, opublikowanej jako „cudawianki 2018” — klikając w ten link, możesz zobaczyć całość. Gdy pierwszy raz usłyszałem o tym dysku, pomyślałem, że mogłaby to być ciekawa opcja jako zewnętrzny napęd do iPada, pozwalający na selekcję zdjęć z poziomu tabletu…
Braun BNC011
Poniższy artykuł jest fragmentem większej całości, opublikowanej jako „cudawianki 2018” — klikając w ten link, możesz zobaczyć całość. Gdy — najpierw na Twitterze, a potem tutaj — chwaliłem iPhone’a Xʀ za niesamowity czas pracy na baterii, pokazując zrzuty ekranu z wykresami i wyliczeniami, najczęś…
Comandante C40 Nitro–Blade (mk III)
Poniższy artykuł jest fragmentem większej całości, opublikowanej jako „cudawianki 2018” — klikając w ten link, możesz zobaczyć całość. Z młynkiem Comandante sprawa u mnie jest dość zabawna. Albo wstydliwa. W ubiegłym roku, wspominając o swoim Porlexie mini (którego już wtedy używałem od kilku lat…
Fellow Stagg Kettle
W ubiegłorocznych cudawiankach pisałem o swoim nowym czajniku–konewce — Hario Buono. Szybko stał się on nieodzownym elementem mojego kawowego „instrumentarium” i nie wyobrażam sobie powrotu do naczynia bez specjalnie wyprofilowanej wylewki. Na szczęście nie muszę sobie tego nawet wyobrażać, ponieważ…
The Gabi Master A
Poniższy artykuł jest fragmentem większej całości, opublikowanej jako „cudawianki 2018” — klikając w ten link, możesz zobaczyć całość. Jeśli chodzi o przelewowe metody parzenia kawy, to wydaje mi się, że można pokusić się o jeden prosty podział; na manualne, w których to zaparzający ma kontrolę nad…

Linki

Opisując słuchawki B&O H6 odnosiłem się do artykułu z The Verge — oto on. W części o Homepodzie wspominałem o podstawce Grovemade oraz o skrócie do aplikacji Shortcuts. Na prośbę udostępniam również nagranie dźwięku alarmu przedstawionego wyżej budzika. Właściwy alarm zaczyna się w trzeciej sekundzie — wcześniej da się słyszeć tykanie mechanizmu. Wyciszenie na końcu klipu jest już moje — domyślam się, że budzik dzwoni w ten sposób do czasu wyłączenia go. A notes, o którym wspominam przy tej okazji to Field Notes Rams.

Wygląda na to, że to wszystko. Do zobaczenia za rok!

cudawianki_2018cudawiankidarmowe

dyskusja